Warsztaty NTF

 

Autorski Projekt Małgorzaty Matuszewskiej  „Taniec Flamenco - Podróż w Czasie”

jest kompozycją wykładów i zajęć praktycznych z tańca.

    Sztuka tańca flamenco najczęściej jest postrzegana i rozumiana jako sztuka andaluzyjskich Cyganów. Stwierdzenie to jest mitem, nie dość, że nie prawdziwym to szkodliwym. Ogranicza bowiem postrzeganie sztuki tańca flamenco, na którą składa się historia tańca występującego w Andaluzji od II wieku naszej ery, do jednej z jej składowych.
 
 

   Cyganie oczywiście byli i są nadal bardzo istotnym elementem tej sztuki, nie mniej ich wkład w powstawanie tańca flamenco zarówno jak i ilość twórców / wykonawców wywodzących się z tej grupy etnicznej stanowi jedynie w przybliżeniu 20 procent. Poprzestawanie zatem na twierdzeniu, że taniec flamenco stworzyli Cyganie jest równoznaczne niejako z amputowaniem 80 procent tej niezwykle złożonej i kunsztownej formy tańca.

 

   Wykłady, które opracowuje, są wynikiem nie tylko mojej z górą dwudziestoletniej praktyki tej formy, ale przede wszystkim zapoznaniem się z dziełami literatury współczesnej omawiającej zagadnienia związane z tańcem flamenco. Najważniejszym momentem było dla mnie spotkanie Juana Vergillos - udział w jego wykładach i lektura książek przez niego napisanych - poniżej zamieszczam wypowiedź Juana dotyczącą Los bailes boleros. Kolejnym ważnym elementem z zakresu teorii jest ogromne dzieło w postaci licznych książek napisanych przez  José Luis Navarro García.

 

    W ramach zajęć praktycznych staram się przekazać elementy tańca flamenco w jego dwóch skrajnych podejściach. Klasycznego, mającego silny związek ze zrodzoną w wieku XVIII techniką escuela bolera oraz nowoczesnego - które „odchodzi od lustra” i stanowi w pewnym sensie rodzaj pracy z ciałem i umysłem (emocjami, skojarzeniami etc) stając się niezwykle indywidualną i coraz bardziej zróżnicowaną estetycznie stylistyką tańca hiszpańskiego.

 

KALENDARZ WARSZTATÓW Z CYKLU TANIEC FLAMENCO - PODRÓŻ W CZASIE  KLIKNIJ TUTAJ


Pages


Tags Cloud


Social Networking