NOTATKI

sevillanas

Sevillanas - taniec flamenco bardzo popularny w całej Hiszpanii, tańczony na fiestas, dyskotekach i przy wielu podobnych okazjach. W czasie Feria de Abril w Sewilli ogromna większość mieszkańców zakłada stroje do sevillanas i tańczy ten taniec na ulicach i placach. Sevillanas tańczona jest również w czasie słynnych pielgrzymek Rocio, które odbywają się tak jak przed wiekami - Cyganie odświętnie ubrani podróżują konno i na pięknie przystrojonych wozach, wieczorami przy ognisku śpiewają i tańczą sevillanas. Jest wiele odmian sevillanas, ale ich budowa i podstawowe kroki są zawsze zachowane. Z różnorodnością sevillanas można zapoznać się oglądając film Carlosa Saury pt. Sevillanas. Taniec sevillanas różni się od pozostałych tańców flamenco: tańczony jest w parze i posiada ustaloną krok po kroku choreografię. Tańczą go w parze: kobieta z mężczyzną lub dwie kobiety. W sevillanas tradycyjnie korzysta się z akompaniamentu kastaniet. Tancerki często wykonują ten taniec jednocześnie grając na kastanietach. Kobiece stroje do sevillanas charakteryzują się ogromną ilością falbanek, wesołą kolorystyką i bardzo rozłożystą spódnicą – suknie te nie są wykorzystywane w innych tańcach flamenco.

 Kliknij tutaj aby zobaczyć przykład i budowę typowej sukienki do Sevillanas.

Sevillanas tańczymy w compas na sześć*. Taniec Sevillanas składa się z czterech sevillana, z których każda składa się z trzech copla. Każda copla składa się z sześciu compas, czyli z sześciu części liczonych na sześć. Każda sevillana poprzedzona jest wstępem, melodią która może być różnej długości. Po wstępie zagrana jest przygrywka, w czasie której wykonujemy przygotowanie do tańca - podnosimy ręce do góry - zwykle trwa ona 1,5 compas (trzy trójki). Po zakończeniu przygrywki od razu zaczynamy tańczyć sevillana. Każda sevillana wyróżnia się krokiem, który jest dla niej charakterystyczny. Wszystkie copla zaczynają się od paso de sevillanas w prawą stronę a kończą pasada od lewej nogi. W ostatniej, trzeciej copla każdej sevillana po pasada następuje vuelta y final – która na final dodaje dodatkowo 1 wartość. W poniższym opisie przed każdym krokiem, w nawiasie, zapisana jest cyfra – ile wartości rytmicznych przypada na podany krok.

 

* Często compas sevillanas określa się jako trójkowy. Ja jednak podaję jako podstawowe rozliczenie sześć wartości, ponieważ większość pasos (kroków) w sevillanas zamyka się w szóstce. W związku z powyższym takie rozliczenie ułatwia zapis i zrozumienie choreografii.

© Materiał zredagowała Małgorzata Matuszewska

Tekst wraz z choreografią Sevillanas w pliku PDF:NTF_notatki_Sevillanas.pdf 


Pages


Tags Cloud


Social Networking