NOTATKI

Strona NOTATKI poświęcona jest różnym aspektom sztuki flamenco. Opracowane przeze mnie teksty ujęłam wspólną nazwą "notatki", gdyż są one uporządkowaną formą moich licznych zapisków, lektur i doświadczeń zebranych w ciągu lat obcowania z tą sztuką. Moja przygoda z flamenco rozpoczęła się w 1990r., pierwsze teksty - nazywane początkowo "skryptami" - zaczęłam pisać w 2004r.

Pomimo upływu tylu lat, pamiętam dobrze ilość pytań, niejasności, jakie są doświadczeniem osób początkujących we flamenco. Pamiętam  zaangażowanie nauczycieli / przyjaciół, którzy zdobytą wiedzą, dzieleniem się nagraniami audio i video (w tamtych czasach wręcz nie do zdobycia) pomogli mi wejść do tego "zaczarowanego ogrodu", jakim jest sztuka flamenco.

Mam nadzieję, że moje Notatki, pomogą u startu nowym " szaleńcom flamenco",
Życzę miłej lektury Małgorzata Matuszewska

UWAGA: Materiały udostępnione na stronach NOTATKI  nie mogą być powielane ani rozpowszechniane, w całości lub częściowo, w celach komercyjnych bez pisemnej zgody Małgorzaty Matuszewskiej.

 

W bocznych linkach strony znajdziecie następujące Notatki:

- style flamenco: krótki opis wybranych form pieśni i tańca flamenco

- taniec flamenco: ogólna charakterystyka

- taniec flamenco, cztery Szkoły : Sevilla, Madryt, Jerez, Granada

- taniec flamenco: los complementos - dodatki wzbogacające taniec flamenco: tren, chusta, kastaniety,   wachlarz, kapelusz.

- sevillanas: szerszy opis formy sevillanas oraz, zamieszczony w pdf , zapis choreografii.

- semana santa: Wielki Tydzień w Sevilli

"Tropem Carmen, tytułowej bohaterki opery Bizeta" to tytuł pracy Małgorzaty Matuszewskiej zamieszczonej w książce pod redakcją Ludmiły Furman "Obraz Hiszpanii i krajów hispanojęzycznych w innych kulturach". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku i jest dostępna m.in. w księgarnii Wydawnictwa na stronie internetowej wydawnictwo.ubw.edu.pl

Zachęcam do lektury :) Poniżej zamieszczam streszczenie napisanej przeze mnie pracy.

Małgorzata Matuszewska

Głównym tematem artykułu "Tropem Carmen, tytułowej bohaterki opery Bizeta" jest zebranie i opis wybranych  realizacji tematu Carmen na przestrzeni od 1845 do 2013 roku. Celem zestawienia wspomnianych realizacji jest ukazanie jak wielu artystów i na jak wiele sposobów podejmowało temat opery G. Bizeta i opowiadania P. Merimmée. Poczynając od roku powstania opowiadania przez jego pierwsze realizacje sceniczne, operowe i taneczne, kończąc na realizacjach filmowych i projektach w stylu flamenco. Drugim wątkiem artykułu są rozważania próbujące znaleźć odpowiedź na pytanie: W jaki sposób mogła tańczyć Carmen, widziana oczami wyobraźni jej twórców, G. Bizeta i P. Merimmée?


Pages


Tags Cloud


Social Networking