Teatr Tańca TT NTF

 

 

Bolero

Teatr Tańca NTF

muzyka: Maurice Ravel

Choreografia: Małgorzata Matuszewska

premiera 25 listopada 2017 w ramach Tanecznych Konfrontacji Europejskich Zawirowania

skład zespołu: Łucznik Karolina, Matuszewska Małgorzata, Ochman Anna, Teodorczyk Agata

ligting design: Piotr "Święty" Pońsko

opracowanie graficzne: Pagal Creative

wachlarze: Bella Arabella

produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

patronat: Instytut Cervantesa w Warszawie

materiały informacyjne i promocyjne spektaklu KLIKNIJ TUTAJ

 

Utwór Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie - bolero, zrodzonego w XVIII wieku. Jednak Bolero Ravela grane jest w tempie znacznie wolniejszym, niż pierwowzór (w przybliżeniu dwukrotnie wolniejszym). Bolero zostało skomponowane przez Maurice’a Ravela dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska - siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Scena przedstawiała taniec Hiszpanki, który rozwija się stopniowo aż jego intensywność jest tak nieodparta, że ulegają mu wszyscy.

Małgorzata Matuszewska przekłada oryginalny temat na taniec czterech tancerek, aby zwiększyć jego transowy charakter. Naczelnym elementem kompozycji jest mowa wachlarza, poczynając od perkusyjnych brzmień, poprzez operowanie linią, dynamiką, aż po ukrytą symbolikę. Dominującą techniką taneczną jest kombinacja elementów zaczerpniętych z tańca hiszpańskiego.

Bolero należy obecnie do ścisłej czołówki przebojów muzyki klasycznej. Choreografii do utworu Maurice’a Ravela podejmowali się najwybitniejsi spośród twórców. Wersją najbardziej znaną jest choreografia Maurice’a Bèjarta z Mają Plisiecką w roli głównej. Jednak bez względu na to, kim jest autor choreografii, wszystkie realizacje Bolera łączy element narastającego napięcia, powściąganej ekstazy i hipnotyzującej rytmiczności. Wynika to bezpośrednio z budowy dzieła Ravela, jednostajnego rytmu granego na werblu połączonego z nieustanie narastającą dynamiką, otrzymaną poprzez włączanie coraz to nowych instrumentów, tak że pod koniec utworu rozbrzmiewa ich aż 26!

plakat premiery

FOTO GALERIA Z PREMIERY KLIKNIJ TUTAJ

wszystkie zdjęcia, plakat i logo Bolero - realizacja Pagal Creative

Recenzja z prezentacji choreografii Danza i Bolero 19.02.2018 Teatr Scena Współczesna, autorstwa Justyny Stanisławskiej KLIKNIJ TUTAJ

Informacje dotyczące wydarzeń premierowych Bolero: kliknij TUTAJ

Strona facebook związana z Bolero TTNTF: kliknij TUTAJ

 


Pages


Tags Cloud


Social Networking