Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

 

 

La Danza Española

Od roku 2011 Fundacja rozpoczęła prace nad Projektem La Danza Española którego celem jest popularyzacja tańca hiszpańskiego w jak najszerszym spektrum (wielości jego odmian) na terenie Polski.

Pierwszym elementem prac Projektu jest przygotowanie pierwszej polskiej edycji książki znakomitej tancerki Trinidad Borrull La Danza Española. Poniżej fragment listu rekomendacyjnego, który Fundacja otrzymała od Juana Vergillos - hiszpańskiego znawcę sztuki flamenco:

Pragnę wyrazić moje przekonanie, że ponowne wydanie opublikowanej po raz pierwszy w 1946 książki “La danza española” autorstwa Trini Borrull byłoby jak najbardziej aktualne. Dzieło to jest nie tylko niezbędne, ale wręcz podstawowe dla zapoznania się z hiszpańskimi tańcami regionalnymi, tańcami ze szkoły boleras i flamenco, a także podstawami klasycznego tańca hiszpańskiego (clásico español). Trini Borrull w swojej książce prezentuje taniec hiszpański w sposób tyleż pełny co przystępny. Jeśli dodamy do tego fakt, iż nie istnieje współczesne dzieło tego typu w języku hiszpańskim okaże się, że “La danza española” ma nie tylko wartość historyczną, ale również odpowiedzią na potrzeby jak najbardziej aktualne.

W ramach działań wynikających z potrzeb Projektu Fundacja wykonała poszukiwania właścicieli praw autorskich, zorganizowała konsultacje specjalistyczne z hiszpańską tancerką Sandrą Cisneros, przygotowała wstępne tłumaczenie książki oraz podjęła współpracę z Baletem Dworskim Cracovia Danza, wydawnictwem Astraia, specjalistami sztuki tańca hiszpańskiego z Madrytu i Sevilli.

Fundacja złożyła wniosek do Instytutu Muzyki i Tańca - program wydawniczy - na wydanie książki La Danza Española. W związku z nieotrzymaniem dotacji realizacja Projektu w najbliższym czasie nie będzie możliwa.


Pages


Tags Cloud


Social Networking