Opis technik tańca Instytut Cervantesa

Kastaniety

Taniec z kastanietami jest od wieków najbardziej charakterystyczną z form tańca hiszpańskiego. Występuje we wszystkich technikach klasycznego tańca hiszpańskiego oraz w wybranych tańcach z grupy flamenco i tańców narodowych Hiszpanii. Umiejętność gry na kastanietach mogą również zdobywać chętni, którzy pragną nauczyć się gry na tym instrumencie bez łączenia jej z praktyką taneczną.

Tańce Dawne

Tańce dawne, lub historyczne związane w szczególności ze Złotą Epoką Hiszpanii przypadającą na wiek XVII. Do naszych czasów przetrwały głównie dzięki nielicznym Traktatom, opisującym poszczególne kroki i mudanzas (kompozycje kroków) oraz bogatej spuściźnie muzycznej.

Escuela Bolera (balet hiszpański)

Escuela bolera jest hiszpańską odmianą baletu klasycznego powstałą w wieku XVIII w wyniku połączenia styli narodowych tańca hiszpańskiego z francuską techniką baletu klasycznego. Nazwa bolera wywodzi się od czasownika volar / latać, fruwać - podkreślając tym samym obecność skoków i baletowej lekkości, tak odmiennej od typowego dla hiszpańskich tańców trzymania się ziemi.

Taniec Flamenco

Forma tańca hiszpańskiego (andaluzyjskiego) powstała w XIX wieku na fali romantycznej mody oraz opozycji, do święcącej w wieku XVIII tryumfy, techniki bailes boleros (będącej fuzją tańców narodowych Hiszpanii i francuskiej techniki tańca klasycznego). Taniec flamenco utożsamiany popularnie z tańcem Cyganów zamieszkujących od XV wieku Andaluzję jest w rzeczywistości fuzją tańców nagromadzonych przez wieki na ziemi andaluzyjskiej, a następnie aflamencados. Jako aflamencado rozumie się przekształcenie istniejącej formy na modłę flamenco, czyli al modo de los Gitanos (w stylu cygańskim). Oznacza to tyle, co tańczyć na sposób cygański a nie, jak się błędnie potocznie rozumie, tańczyć taniec cygański.

Danza Estilizada (Clasico Español)

Danza Estilizada nazywana również Clasico Español jest najnowszą formą tańca hiszpańskiego powstałą w XX wieku. Elementy składowe  tego tańca wywodzą się z historycznie wcześniejszych technik: tańców narodowych, escuela bolera (klasyki hiszpańskiej) i flamenco. Początki tej techniki związane są z powstaniem hiszpańskiego teatru tańca zapoczątkowanego przez wybitną tancerkę La Argentina. Współcześnie jej najznakomitszym przedstawicielem jest Balet Narodowy Hiszpanii (El Ballet Nacional de España).


Related Posts: • Warsztaty NTF ... • Instytut Cervantesa ... • Hiszpańskie Rytmy warsztaty dla dzieci w ramach CST ... • BOLERO FEEL - SIENTE BOLERO ... • “Taniec w bibliotece - la Danza i el Baile” informacje ogólne ...

About