Poznaj Joannę … z notatnika L. Gruse

Poznaj Joannę Głażewską … z notatnika Lidii Gruse.

W trakcie rozmowy z Lidią Joanna opowiada dlaczego warto zająć się tańcem, w szczególności tańcem flamenco, w jesieni życia :)

Zapraszamy do lektury oraz na kursy Flamenco z PROGRAMU 45+

 

W zamyśleniu, w zachwycie… i porządnie tupnąć nogą!

Joanna Gałażewska, Flamenco

 
 

Taniec, teatr, komunikacja

Taniec zachwycał mnie od zawsze, ale zdecydowałam się na naukę dopiero na studiach. Bo przecież nigdy nie jest za późno, żeby zacząć coś robić. I od razu było to flamenco. Taniec nie jest moim jedynym i najważniejszym zajęciem, choć z pewnością dodaje wszystkiemu smaku. Z wykształcenia jestem dziennikarzem i kilka lat pracowałam w zawodzie. Teraz zajmuję się komunikacją społeczną z innej perspektywy.

Cały też czas jestem związana z teatrem. To jedna z najbliższych mi sztuk. Jest w nim wszystko. Tak, jak we flamenco… Joanna Kulmowa napisała kiedyś, że „teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd, żeby pójść do domu w zamyśleniu i zachwycie…” Obcowanie ze sztuką flamenco może nas wprowadzić w podobny stan.

Flamenco dojrzałe

Rok temu powstała w Studiu Tańca NTF pierwsza grupa Flamenco dla kobiet dojrzałych. Inicjatywa wyszła jednocześnie od Dyrekcji Studia i ode mnie. Obserwowałam panie przychodzące na moje lekcje, ale też panie chodzące ze mną na kursy. Pomyślałyśmy, że trzeba stworzyć przestrzeń, w której panie poczują się naprawdę dobrze i w której będą mogły wydobyć z flamenco to, co w nim najistotniejsze: emocje.

Oczywiście technika tańca, precyzja ruchów, gracja, rytmiczność stepów są bardzo ważne i staram się, by i tego na zajęciach nie brakowało, jednak wszystko, co robimy, staramy się zanurzać w emocjach. Na kursach „bez ograniczeń wiekowych”, na które chodzi dużo bardzo młodych osób, pracuje się trochę inaczej – w innym tempie i bazując na innych doświadczeniach.

Miejsce na silne emocje

Flamenco to nie piękne stroje i kwiaty, one raczej flamenco towarzyszą… i to nie zawsze. Flamenco to śpiew, puls i – przede wszystkim – inny styl odbierania i opowiadania świata. We flamenco jest miejsce na wszystkie emocje, jakich doświadczamy. I, co piękne i trudne zarazem, we flamenco możemy doświadczać tych emocji bardzo silnie. Widzę, że to czasem pomaga, gdy na co dzień nie możemy nawet porządnie tupnąć nogą.

 

Related Posts: • wykładowcy ... • PROGRAM 45 ... • Poznaj Natalię … z notatnika L. Gruse ... • Poznaj Carmen… :) ... • Poznaj Nadię Mazur … z notatnika L.Gruse ...

About